parallax background

PĀRU TERAPIJA

Uz ka balstās pāru terapija, kādi ir tā mērķi un kādus rezultātus var sasniegt?

Pie psihoterapeita pāris parasti atnāk krīzes situācijās un bieži vien ar pārmetumiem pilnu komunikāciju. Psihoterapeitam ir uzdevums vienlaicīgi izprast pāra konfliktu iemeslus un ģimenes sistēmas vajadzības, palīdzēt uzlabot komunikāciju.

Psiholoģiskā palīdzība pāriem ir konsultācija vai terapija, kuras laikā visa uzmanība un psihoterapeita profesionalitāte tiek koncentrēta uz pāra pieprasījumu, tiek ņemtas vērā dalībnieku personīgas īpašības, viņu mijiedarbības īpatnības un attiecību vēsture. Geštaltterapeits nenostājas nevienā no pusēm, nemeklē, kuram ir taisnība vai kurš ir vainīgs. Speciālista profesionalitāte ir, saglabājot neitralitāti, uz konkrētu laika posmu ieņemt attiecību saistošās saites pozīciju, kad katrs no partneriem tiek uzklausīts un atbalstīts, viņu emocionālās vajadzības tiek sadzirdētas un komunikācijas grūtības tiek atpazītas.

Pāra un terapeita sadarbības laikā ir iespējams atjaunot komunikāciju pāros, kurus piemeklējusi emocionāla vai seksuāla krīze. Terapeits atrod konfliktu avotus vai to sekas, nosaka izmaiņu mērķus un taktiskus soļus to sasniegšanai. Dažreiz terapijas laikā noskaidrojas, ka labākais risinājums abiem partneriem būs šķiršanās, tad tas noritēs ar mazāku naidīgumu partneru vidū un ar lielāku savstarpējo sapratni.

Par pāru terapijas vai konsultēšanas dalībniekiem var būt:

  • Vīrietis un sieviete, kam ir ilgstošās partnerattiecības
  • Laulāto pāri
  • Vecāks un pusaudzis
Nepieciešamības noteikšana

Terapija var būt nepieciešama, ja pāris saskaras ar ilglaicīgām grūtībām, kuras partneri paši nevar pārvarēt. Tas var attiekties uz visiem kopīgas dzīves aspektiem: seksualitāti, komunikāciju, konfliktiem, šķiršanās draudiem.

Jebkuras attiecības pēc savas būtības ir dzīvs organisms ar savu unikālo vēsturi, mijiedarbības veidiem un attīstības posmiem. Attiecību krīze ir neizbēgams posms un partneriem par to nav jābaidās vai no tā būtu jāizvairās. Vēršanās pie psihoterapeita nozīmē tikai to, ka pāris satikās ar zināmām grūtībām sava starpā un vēlas ar to rīkoties uzmanīgi.

Pāru psihoterapija var palīdzēt gadījumos, ja partneri ir saskarušies ar emocionālu krīzi, ir uzkrājuši grūtības, nevar savstarpēji tikt galā ar problēmām un nesaskaņām. Saruna ar speciālistu spēj palīdzēt mazināt emocionālo stresu, paplašināt izpratni par problēmu, izvēlēties uzvedības stratēģijas un pats galvenais - atjaunot spēju tikt galā ar problēmām patstāvīgi. Specialists palīdz rūpēties par otra attiecību partnera jūtām, noteikt pāra vērtības un atrast veidus, kā pārvarēt izveidoto barjeru, iespēju robežās apvienojot abus partnerus vienā komandā.

Iespējamie pieprasījumi:
  • attiecību atjaunošana pēc laulības pārkāpšanas;
  • neapmierinātība ar attiecībām, konflikti un savstarpēji aizvainojumi;
  • budžeta jautājumi un ikdienas dzīves organizēšanas veidi, kultūra un ģimenes vērtības;
  • pāra sagatavošana grūtniecības plānošanas laikā;
  • neauglība, zaudējums, krāpšana, atkarība/līdzatkarība no viena no partneriem;
  • jautājumi par domstarpībām bērnu audzināšanas jautājumos;
  • atbalsta sniegšana, ja kādam no laulātajiem ir bērns no citām attiecībām;
  • viena vai abu partneru neapmierinātība seksuālajā sfērā;
  • emocionālās tuvības kvalitātes uzlabošana;
  • attiecības ar vecākiem nobriedušā vecumā;
  • psiholoģiskais atbalsts šķiršanās laikā
Pāru psihoterapijas darbības princips

Pāra terapija var balstīties uz dažādām psihoterapeitiskām pieejām vai arī apvienot tās. Darba gaitā tiek novērotā pāra dziļā psiholoģiskā dinamika, jo salīdzinoši bieži katrs no partneriem neapzināti atkārto savu vecāku attiecību modeli, ka arī sazināšanas modeli no savas bērnības. Lai novērstu disharmoniju, ir jānoskaidro stereotipi, kas nāk līdzi no iepriekšējās pieredzes, tas palīdzēs partneriem komunicēt daudz atklātāk un konstruktīvāk. Terapeits pēta mijiedarbību starp partneriem, pāra attiecības ar citiem ģimenes locekļiem, tiek pārbaudīti konfliktu avoti un saskarsmes grūtības, novērots katra partnera uzvedības stils. Nenoliedzot pagātnes nozīmi, terapeits koncentrējas uz tagadnes notikumiem, kas ietekmē saziņu starp partneriem.

Cik ilgi?

Grūtības komunikācijā var novērst dažās sesijās, taču konfliktu, kas saistīti ar bērnības psiholoģiskām traumām, atrisināšana prasīs mēnešus. Sesija (60 vai 90 minūtes) notiek vienu vai divas reizes nedēļā vai vienu reizi 2 nedēļās.

Es uzskatu, ka jebkuram pārim ir savs resurss, lai pārvarētu šķēršļus un grūtības. Mans, ka geštaltterapeita uzdevums ir šo resursu atrast un palīdzēt satikties ar katra partnera reālām iespējām un vajadzībām. Dažreiz var notikt arī tā, ka partneri apzināti pieņem lēmumu turpmāk turpināt savu ceļu katrs atsevišķi. Šajā gadījumā psihoterapeits var palīdzēt saglabāt gaišās atmiņas, palīdzot pārim pārveidot attiecības citā formātā, kur to vērtība iegūs citu kvalitāti, paliekot starp partneriem uz visiem laikiem, taču savstarpējo grūtību pieredze tiks pieņemta un asimilēta katra partnera personības līmenī.

Zvanīt